Bladii, Diabeu i Manoyek aktualnymi żeglarskimi Mistrzami Polski V edycji Regat YouTuberów o Puchar Róży Wiatrów.


W walce z wiatrem.

W miniony weekend, 25 maja w szkole żeglarskiej Róża Wiatrów w Węgorzewie, odbyła się V edycja żeglarskich Mistrzostw Polski YouTuberów. Na starcie zawodów pojawiło się ponad 60 uczestników, którzy podzieleni na 11 załóg, walczyli zacięcie o pierwsze miejsce. Upragniony puchar Róży Wiatrów i najwyższy stopień podium zasłużenie zdobyli tegoroczni debiutanci – Bladii, Diabeuu i Manoyek, ze sterniczką Moniką Augustyniak.


Zacięta rywalizacja

Jak co roku plan regat zakładał trzy biegi. Dwa krótkodystansowe ze startem i metą na jeziorze Święcajty oraz jeden długodystansowy z wypłynięciem na jezioro Mamry. Już przy pierwszym starcie szybko okazało się, że silny, ale stabilny wiatr pozwoli na zaciętą walkę wszystkich ekip. W biegu otwarcia do linii mety najszybciej dotarła gamerska załoga w składzie: MrSetoKami, Kapitan Alien, Sou Shibo, Wybrakowana i CTSG wraz ze sternikiem Adamem Urbaniakiem. Tuż za nimi starzy wyjadacze w składzie: Cyber Marian, Wojtek Szumański i Terenwizja ze sternikiem Dawidem Adamskim. Natomiast na trzecim miejscu tegoroczni debiutanci: Bladii, Manoyek i Diabeuu pod dowództwem Moniki Augustyniak, którzy rozpoczęli udział w regatach z wysokiego „C”.

Po krótkiej przerwie wszystkie załogi przystąpiły do dalszej rywalizacji, jednak z powodów technicznych drugi bieg został odwołany. Wówczas wiadomo już było, że wszystko rozstrzygnie się w ostatnim, decydującym, długodystansowym wyścigu. Trasa była nie tylko dłuższa, ale również o wiele bardziej wymagająca, ponieważ wszystkie załogi przepłynąć musiały przez wąski przesmyk między dwoma jeziorami. W tej odsłonie swoją pozycję poprawili tegoroczni debiutanci, którzy tym razem zameldowali się jako pierwsi na mecie. Na dalszych pozycjach były spore przetasowania. Jako drudzy to mety dotarli: Rudy Człowiek, Sadam oraz Walenie ze Sternikiem Bolem Oleksym. Tuż za nimi Grzegorz Walczak ze swoją załogą: Treneiro Vlog, Hi_5, Yellowbox i OstroMovie. Wszystkie pozostałe załogi ukończyły swoje biegi i wszystkie jachty zameldowały się na mecie, do samego końca walcząc
o najwyższą pozycję.Po podsumowaniu punktacji przez sędzinę regat – Reginę Flis, było już jasne, że na najwyższym stopniu podium staną zwycięzcy ostatniego biegu, czyli drużyna Bladiego. Drugie miejsce padło łupem kolejnej załogi gamerskiej: MrSetokami, CTSG, Wybrakowana, Kapitan Alien, SouShibo, a na trzecim stopniu podium ekipa Cyber Mariana Wojtka Szumańskiego i Terenwizji.

Zaraz po ogłoszeniu wyników swój debiut i sukces podsumował kapitan zwycięskiej załogi Bladii: Jako nowicjusze zupełnie nie wiedzieliśmy czego się spodziewać i szczerze mówiąc nie przypuszczaliśmy, że będzie to tak satysfakcjonujące przeżycie, a zwłaszcza, że staniemy na podium. Dużo w tym wszystkim było szczęścia, ale też zgranej załogi i rewelacyjnych umiejętności naszej sterniczki Moniki!


Regaty to nie wszystko!

Puchar Róży Wiatrów to nie jedyne wyróżnienie, jakie czekało na uczestników. W tym roku, po raz pierwszy w historii Regat YouTuberów, została przyznana nagroda publiczności ufundowana przez Fit City Węgorzewo. Zgromadzeni w strefie fanów kibice mogli głosować na najsympatyczniejszą załogę regat. Złoty Puchar, wręczony z rąk burmistrza Węgorzewa – Krzysztofa Kołaszewskiego, otrzymała załoga DeeJay’a Pallaside, Luure i Czugi wraz ze sterniczką Magdaleną Sadowską. Po zakończeniu zawodów, zgodnie z tradycją odbył się charytatywny stream, w ramach którego zbierane były środki w szczytnym celu. W tym roku, ponownie z inicjatywy Cyber Mariana i DeeJay’a Pallaside, wsparcie otrzymała Fundacja „Pokonaj Raka”. Podczas charytatywnego live’a udało się zebrać blisko 6000zł, z czego większą część dzięki szczodrości i wielkiemu sercu Micha z kanału Miłośnicy 4 kółek.


Promujemy Mazury i żeglarstwo!

Od początku powstania Regat YouTuberów głównym celem projektu było i jest promowanie idei żeglarstwa wśród młodych osób, a także regionu Mazur. – Za nami już pięć edycji Regat YouTuberów, to niewiarygodne jak czas szybko leci, ale niewiarygodne jest również to, że z każdym rokiem jest coraz więcej uczestników. Większość z nich ewidentnie złapała żeglarskiego bakcyla, ponieważ nie tylko biorą udział w regatach, ale na przestrzeni lat zrobili patenty żeglarskie i teraz już samodzielnie startują
w zawodach. Mam nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie coraz więcej młodych osób będzie miało okazję posmakować tego sportu. – powiedział Bartek Milewski, organizator wydarzenia z Róży Wiatrów.Regaty odbyły się 25 maja na mazurskim jeziorze Święcajty. Start i meta w ośrodku Róży Wiatrów w Węgorzewie.